Home / Fixed Inductors / CTSPI2D18F-2R7N
CTSPI2D18F-2R7N
Central Technologies
Product No:
CTSPI2D18F-2R7N
Description:
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Type -
Series CTSPI2D18F
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 2.7 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 60mOhm
Current Rating (Amps) 1.46 A
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 680mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz