Home / Fixed Inductors / CTSPI2D18F-471N
CTSPI2D18F-471N
Central Technologies
Product No:
CTSPI2D18F-471N
Description:
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Type -
Series CTSPI2D18F
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 470 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 12.2Ohm
Current Rating (Amps) 120 mA
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 50mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz