Home / Fixed Inductors / CTSPI2D18F-6R8M
CTSPI2D18F-6R8M
Central Technologies
Product No:
CTSPI2D18F-6R8M
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 120mOhm
Current Rating (Amps) 1.06 A
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 480mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz