Home / Fixed Inductors / CTSPI3D12F-150M
CTSPI3D12F-150M
Central Technologies
Product No:
CTSPI3D12F-150M
Type -
Series CTSPI3D12F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 15 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm)
DC Resistance (DCR) 516mOhm
Current Rating (Amps) 640 mA
Height - Seated (Max) 0.049" (1.25mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 600mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz