Home / Fixed Inductors / CTSPMA5012F-2R2M
CTSPMA5012F-2R2M
Central Technologies
Product No:
CTSPMA5012F-2R2M
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
POWR INDUCTOR SMD SHIELDED 2.2UH
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTSPMA5012F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.213" L x 0.213" W (5.40mm x 5.40mm)
DC Resistance (DCR) 51.5mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.7 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz