Home / Fixed Inductors / CTSPMA5015F-6R8M
CTSPMA5015F-6R8M
Central Technologies
Product No:
CTSPMA5015F-6R8M
Description:
POWR INDUCTOR SMD SHIELDED 6.8UH
Type -
Series CTSPMA5015F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.213" L x 0.213" W (5.40mm x 5.40mm)
DC Resistance (DCR) 130mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.4 A
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz