Home / Fixed Inductors / CTSPMA5020F-3R3M
CTSPMA5020F-3R3M
Central Technologies
Product No:
CTSPMA5020F-3R3M
Description:
POWR INDUCTOR SMD SHIELDED 3.3UH
Type -
Series CTSPMA5020F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 3.3 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.213" L x 0.213" W (5.40mm x 5.40mm)
DC Resistance (DCR) 40.5mOhm Max
Current Rating (Amps) 4.3 A
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 6.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz