Home / Fixed Inductors / CTSPMA6010F-6R8M
CTSPMA6010F-6R8M
Central Technologies
Product No:
CTSPMA6010F-6R8M
Description:
POWR INDUCTOR SMD SHIELDED 6.8UH
Type -
Series CTSPMA6010F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.280" L x 0.280" W (7.10mm x 7.10mm)
DC Resistance (DCR) 173mOhm Max
Current Rating (Amps) 2 A
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz