Home / Fixed Inductors / CTSPMA6012F-1R5M
CTSPMA6012F-1R5M
Central Technologies
Product No:
CTSPMA6012F-1R5M
Description:
POWR INDUCTOR SMD SHIELDED 1.5UH
Type -
Series CTSPMA6012F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1.5 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.280" L x 0.280" W (7.10mm x 7.10mm)
DC Resistance (DCR) 32.8mOhm Max
Current Rating (Amps) 5.4 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz