Home / Fixed Inductors / CTSPMA6015F-2R2M
CTSPMA6015F-2R2M
Central Technologies
Product No:
CTSPMA6015F-2R2M
Description:
POWR INDUCTOR SMD SHIELDED 2.2UH
Type -
Series CTSPMA6015F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.280" L x 0.280" W (7.10mm x 7.10mm)
DC Resistance (DCR) 33.5mOhm Max
Current Rating (Amps) 5.4 A
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 8.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz