Home / Fixed Inductors / CTSPMA6015F-6R8M
CTSPMA6015F-6R8M
Central Technologies
Product No:
CTSPMA6015F-6R8M
Description:
POWR INDUCTOR SMD SHIELDED 6.8UH
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type -
Series CTSPMA6015F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.280" L x 0.280" W (7.10mm x 7.10mm)
DC Resistance (DCR) 87mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.2 A
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 4.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz