CTSPT20LF-702M
Central Technologies
Product No:
CTSPT20LF-702M
Description:
7UH SMT STD TOROIDAL INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Toroidal
Series CTSPT-L
Package Bulk
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 7 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.340" L x 0.340" W (8.64mm x 8.64mm)
DC Resistance (DCR) 70mOhm
Current Rating (Amps) 1.4 A
Height - Seated (Max) 0.270" (6.86mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 kHz