CTSPT30LF-522M
Central Technologies
Product No:
CTSPT30LF-522M
Description:
5.2UH SMT STD TOROIDAL INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 54
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Toroidal
Series CTSPT-L
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 5.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.440" L x 0.435" W (11.18mm x 11.05mm)
DC Resistance (DCR) 17mOhm Max
Current Rating (Amps) 4.8 A
Height - Seated (Max) 0.378" (9.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C