CTSR0604F-1R5M
Central Technologies
Product No:
CTSR0604F-1R5M
Description:
1.5UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Type -
Series CTSR0604F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1.5 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
DC Resistance (DCR) 28mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.8 A
Height - Seated (Max) 0.193" (4.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz