CTSR0906F-103L
Central Technologies
Product No:
CTSR0906F-103L
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
8-SMD
Batch:
Datasheet:
Description:
100UH SMD SHLDD POWR INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTSR0906F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 100 @ 79.6kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±15%
Inductance 10 mH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SMD, Gull Wing
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
DC Resistance (DCR) 38Ohm Max
Current Rating (Amps) 70 mA
Height - Seated (Max) 0.248" (6.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package 8-SMD
Frequency - Self Resonant 700kHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz