CTSR0908F-822L
Central Technologies
Product No:
CTSR0908F-822L
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
8-SMD
Batch:
Datasheet:
Description:
8200UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Type -
Series CTSR0908F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 85 @ 252kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±15%
Inductance 8.2 mH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SMD, Gull Wing
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
DC Resistance (DCR) 24Ohm Max
Current Rating (Amps) 97 mA
Height - Seated (Max) 0.307" (7.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package 8-SMD
Frequency - Self Resonant 500kHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz