Home / Fixed Inductors / CTSRU1038F-5R0N
CTSRU1038F-5R0N
Central Technologies
Product No:
CTSRU1038F-5R0N
Description:
5.0UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Type -
Series CTSRU1038F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 12 @ 7.96MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 5 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
DC Resistance (DCR) 22mOhm Max
Current Rating (Amps) 4.6 A
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 30MHz
Current - Saturation (Isat) 4.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz