Home / Fixed Inductors / CTSRU1048F-101N
CTSRU1048F-101N
Central Technologies
Product No:
CTSRU1048F-101N
Description:
100UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type -
Series CTSRU1048F
Features -
Q @ Freq 26 @ 796kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 100 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
DC Resistance (DCR) 220mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.2 A
Height - Seated (Max) 0.201" (5.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 5MHz
Current - Saturation (Isat) 1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz