Home / Fixed Inductors / CTSRU1048F-1R5N
CTSRU1048F-1R5N
Central Technologies
Product No:
CTSRU1048F-1R5N
Description:
1.5UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Type -
Series CTSRU1048F
Features -
Q @ Freq 14 @ 7.96MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 1.5 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
DC Resistance (DCR) 5.8mOhm Max
Current Rating (Amps) 7 A
Height - Seated (Max) 0.201" (5.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 70MHz
Current - Saturation (Isat) 7.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz