CTTF0201F-2N0C
Central Technologies
Product No:
CTTF0201F-2N0C
Description:
2NH SMD THIN FILM CHIP INDUCTR
Features -
Q @ Freq 8 @ 500MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±0.2nH
Inductance 2 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
DC Resistance (DCR) 700mOhm Max
Current Rating (Amps) 200 mA
Height - Seated (Max) 0.011" (0.28mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package 0201
Frequency - Self Resonant 8GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 500 MHz