CTTF0201F-3N3S
Central Technologies
Product No:
CTTF0201F-3N3S
Package:
0201
Description:
FIXED IND 3.3NH0.3NH SMD
Type Thin Film
Series CTTF0201F
Features -
Q @ Freq 8 @ 500MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±0.3nH
Inductance 3.3 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
DC Resistance (DCR) 1Ohm Max
Current Rating (Amps) 150 mA
Height - Seated (Max) 0.011" (0.28mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package 0201
Frequency - Self Resonant 6GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 500 MHz