CTTF0201F-8N2J
Central Technologies
Product No:
CTTF0201F-8N2J
Package:
0201
Description:
FIXED IND 8.2NH5% SMD
Type Thin Film
Series CTTF0201F
Features -
Q @ Freq 8 @ 500MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 8.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
DC Resistance (DCR) 3Ohm Max
Current Rating (Amps) 110 mA
Height - Seated (Max) 0.011" (0.28mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package 0201
Frequency - Self Resonant 3GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 500 MHz