CTTF0402F-1N6B
Central Technologies
Product No:
CTTF0402F-1N6B
Package:
0402
Description:
FIXED IND 1.6NH0.1NH SMD
Type Thin Film
Series CTTF0402F
Features -
Q @ Freq 13 @ 500MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±0.1nH
Inductance 1.6 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
DC Resistance (DCR) 200mOhm Max
Current Rating (Amps) 560 mA
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package 0402
Frequency - Self Resonant 6GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 500 MHz