CTUP3BF-4R7
Central Technologies
Product No:
CTUP3BF-4R7
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
4.7UH SMD UNSHIELD POWR INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTUP3BF
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm)
DC Resistance (DCR) 15mOhm Max
Current Rating (Amps) 7.7 A
Height - Seated (Max) 0.272" (6.90mm)
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 kHz