CTVF-0-100K-10
Central Technologies
Product No:
CTVF-0-100K-10
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Radial
Batch:
Datasheet:
Description:
10UH RADIAL POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTVF-0
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 10 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.520" Dia (13.20mm)
DC Resistance (DCR) 15mOhm Max
Current Rating (Amps) 11.8 A
Height - Seated (Max) 1.000" (25.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 15.75 kHz