CTVF-0-150K-10
Central Technologies
Product No:
CTVF-0-150K-10
Description:
15UH RADIAL POWER INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 15 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.520" Dia (13.20mm)
DC Resistance (DCR) 20mOhm Max
Current Rating (Amps) 9.8 A
Height - Seated (Max) 1.000" (25.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 15.75 kHz