CTVF-0-151K-03
Central Technologies
Product No:
CTVF-0-151K-03
Description:
150UH RADIAL POWER INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 150 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.598" Dia (15.20mm)
DC Resistance (DCR) 140mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.8 A
Height - Seated (Max) 1.201" (30.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 15.75 kHz