
Eaton - Electronics Division
Product No:
CTX10-2-52-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 10UH 4.7A 18.3 MOHM TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.522
4.522
10
4.14295
41.4295
25
3.76618
94.1545
50
3.1635
158.175
100
2.711585
271.1585
250
2.560896
640.224
500
2.410264
1205.132
1000
2.259622
2259.622
2500
2.184297
5460.7425
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Toroidal |
| Series | CTX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 10 µH |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Vertical (Open) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 0.500" Dia x 0.307" W (12.70mm x 7.80mm) |
| DC Resistance (DCR) | 18.3mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 4.7 A |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 4.5A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |