
Eaton - Electronics Division
Product No:
CTX100-1-52M-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 100UH 2.5A 106 MOHM TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.446
4.446
10
4.07265
40.7265
25
3.70272
92.568
50
3.1103
155.515
100
2.665985
266.5985
250
2.517842
629.4605
500
2.369737
1184.8685
1000
2.221622
2221.622
2500
2.14757
5368.925
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Toroidal |
| Series | CTX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 100 µH |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Vertical, 4 Leads (Open) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 0.772" L x 0.634" W (19.60mm x 16.10mm) |
| DC Resistance (DCR) | 106mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 2.5 A |
| Height - Seated (Max) | 0.776" (19.70mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 2.4A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |