
Eaton - Electronics Division
Product No:
CTX100-2-52-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 100UH 4.4A 53.4MOHM TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.5385
5.5385
10
5.0369
50.369
25
4.53378
113.3445
50
3.62691
181.3455
100
3.425415
342.5415
250
3.22392
805.98
500
3.123182
1561.591
1000
2.921678
2921.678
2500
2.82093
7052.325
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Toroidal |
| Series | CTX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 100 µH |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Vertical (Open) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 0.945" Dia x 0.654" W (24.00mm x 16.60mm) |
| DC Resistance (DCR) | 53.4mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 4.4 A |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 4.3A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |