
Eaton - Electronics Division
Product No:
CTX20-10-52LP-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 20UH 16A 7 MOHM TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.7635
10.7635
10
9.9579
99.579
25
9.41982
235.4955
50
8.34328
417.164
100
8.07424
807.424
250
7.805048
1951.262
500
7.535913
3767.9565
1000
7.159114
7159.114
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Toroidal |
| Series | CTX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 20 µH |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Horizontal (Open) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 1.594" Dia (40.50mm) |
| DC Resistance (DCR) | 7mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 16 A |
| Height - Seated (Max) | 0.709" (18.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 16A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |