
Eaton - Electronics Division
Product No:
CTX50-1-52-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 50UH 2.6A 71.5 MOHM TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.318
2.318
10
2.14035
21.4035
25
1.96156
49.039
50
1.67618
83.809
100
1.49796
149.796
250
1.283944
320.986
500
1.212618
606.309
1000
1.10562
1105.62
2500
1.069956
2674.89
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Toroidal |
| Series | CTX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 50 µH |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Vertical (Open) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 0.638" Dia x 0.354" W (16.20mm x 9.00mm) |
| DC Resistance (DCR) | 71.5mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 2.6 A |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 2.7A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |