
Eaton - Electronics Division
Product No:
CTX50-1-52LP-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 50UH 2.6A 71.5 MOHM TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.978
4.978
10
4.56475
45.6475
25
4.14998
103.7495
50
3.48593
174.2965
100
2.987845
298.7845
250
2.82188
705.47
500
2.655896
1327.948
1000
2.489902
2489.902
2500
2.406901
6017.2525
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Toroidal |
| Series | CTX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 50 µH |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Horizontal (Open) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 0.638" Dia (16.20mm) |
| DC Resistance (DCR) | 71.5mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 2.6 A |
| Height - Seated (Max) | 0.354" (9.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 2.7A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |