
Eaton - Electronics Division
Product No:
CTX50-5-52LP-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 50UH 7.6A 24.8 MOHM TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.5785
8.5785
10
7.7235
77.235
25
6.86508
171.627
50
5.83547
291.7735
100
5.49214
549.214
250
5.320532
1330.133
500
5.148886
2574.443
1000
4.805632
4805.632
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Toroidal |
| Series | CTX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 50 µH |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Horizontal (Open) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 1.272" Dia (32.30mm) |
| DC Resistance (DCR) | 24.8mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 7.6 A |
| Height - Seated (Max) | 0.744" (18.90mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 9.4A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |