
Eaton - Electronics Division
Product No:
CTX50-5-52M-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 50UH 7.6A 24.8 MOHM TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.683
8.683
10
7.8147
78.147
25
6.94678
173.6695
50
5.90482
295.241
100
5.557405
555.7405
250
5.383764
1345.941
500
5.210085
2605.0425
1000
4.862746
4862.746
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Toroidal |
| Series | CTX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 50 µH |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Vertical, 4 Leads (Open) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 1.394" L x 0.854" W (35.40mm x 21.70mm) |
| DC Resistance (DCR) | 24.8mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 7.6 A |
| Height - Seated (Max) | 1.327" (33.70mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 9.4A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |