
Eaton - Electronics Division
Product No:
CTX50-7-52-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 50UH 10.5A 16.3MOHM TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.9085
9.9085
10
8.8084
88.084
25
8.14758
203.6895
50
7.04653
352.3265
100
6.82632
682.632
250
6.606148
1651.537
500
6.385957
3192.9785
1000
5.857462
5857.462
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Toroidal |
| Series | CTX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 50 µH |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Vertical (Open) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 1.535" Dia x 0.661" W (39.00mm x 16.80mm) |
| DC Resistance (DCR) | 16.3mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 10.5 A |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 10.2A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |