CV420K10B
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CV420K10B
Description:
MOV, 420V (Vrms), 10%, 10mm
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Energy 97J
Series CV
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 2.5 kA
Maximum AC Volts 420 V
Maximum DC Volts 560 V
Number of Circuits 1
Base Product Number CV420
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 748 V
Varistor Voltage (Min) 612 V
Varistor Voltage (Typ) 680 V
Capacitance @ Frequency 220 pF @ 1 kHz