CV460K10T
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CV460K10T
Description:
MOV, 460V (Vrms), 10%, 10mm
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Energy 106J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 2.5 kA
Maximum AC Volts 460 V
Maximum DC Volts 615 V
Number of Circuits 1
Base Product Number CV460
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 825 V
Varistor Voltage (Min) 675 V
Varistor Voltage (Typ) 750 V
Capacitance @ Frequency 200 pF @ 1 kHz