CV50K10B
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CV50K10B
Description:
MOV, 50V (Vrms), 10%, 10mm
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Energy 17J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Product Status Active
Current - Surge 2.5 kA
Maximum AC Volts 50 V
Maximum DC Volts 65 V
Number of Circuits 1
Base Product Number CV50
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 90.2 V
Varistor Voltage (Min) 73.8 V
Varistor Voltage (Typ) 82 V
Capacitance @ Frequency 1400 pF @ 1 kHz