CVH230K14T
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CVH230K14T
Description:
MOV, 230V (Vrms), 10%, 14mm
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Energy 143J
Series CVH
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Active
Current - Surge 6 kA
Maximum AC Volts 230 V
Maximum DC Volts 300 V
Number of Circuits 1
Base Product Number CVH230
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 396 V
Varistor Voltage (Min) 324 V
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Capacitance @ Frequency 620 pF @ 1 kHz