
Bourns Inc.
Product No:
CVH252009-1R0M
Manufacturer:
Package:
1008 (2520 Metric)
Batch:
-
Description:
FIXED IND 1UH 1.6A 55 MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2945
0.2945
10
0.2622
2.622
25
0.22952
5.738
50
0.19665
9.8325
100
0.180215
18.0215
250
0.163818
40.9545
500
0.154014
77.007
1000
0.117962
117.962
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Bourns Inc. |
| Type | Multilayer |
| Series | CVH252009 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 1 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
| Base Product Number | CVH252009 |
| DC Resistance (DCR) | 55mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 1.6 A |
| Height - Seated (Max) | 0.039" (1.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 1008 (2520 Metric) |
| Frequency - Self Resonant | 60MHz |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Inductance Frequency - Test | 1 MHz |