CVH95K14T
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CVH95K14T
Description:
MOV, 95V (Vrms), 10%, 14mm
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Energy 58J
Series CVH
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Product Status Active
Current - Surge 6 kA
Maximum AC Volts 95 V
Maximum DC Volts 125 V
Number of Circuits 1
Base Product Number CVH95
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 165 V
Varistor Voltage (Min) 135 V
Varistor Voltage (Typ) 150 V
Capacitance @ Frequency 1400 pF @ 1 kHz