
Bourns Inc.
Product No:
CVQ300K14BL1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CVQ 300VRMS 14MM BULK L1
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.76
0.76
10
0.665
6.65
25
0.62472
15.618
100
0.50977
50.977
250
0.473518
118.3795
500
0.40299
201.495
1000
0.322392
322.392
2500
0.292163
730.4075
5000
0.272023
1360.115
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Bourns Inc. |
| Energy | 192J |
| Series | CVQ |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 14mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 6 kA |
| Maximum AC Volts | 300 V |
| Maximum DC Volts | 385 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | CVQ300 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 517 V |
| Varistor Voltage (Min) | 423 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 470 V |
| Capacitance @ Frequency | 490 pF @ 1 kHz |