
Bourns Inc.
Product No:
CVQ550K14BL1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CVQ 550VRMS 14MM BULK L1
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8835
0.8835
10
0.78755
7.8755
25
0.74708
18.677
100
0.6137
61.37
250
0.573686
143.4215
500
0.506996
253.498
1000
0.400254
400.254
2500
0.373568
933.92
5000
0.354892
1774.46
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Bourns Inc. |
| Energy | 300J |
| Series | CVQ |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 14mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 6 kA |
| Maximum AC Volts | 550 V |
| Maximum DC Volts | 745 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | CVQ550 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 1.001 kV |
| Varistor Voltage (Min) | 819 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 910 V |
| Capacitance @ Frequency | 290 pF @ 1 kHz |