
Bourns Inc.
Product No:
CW160808-8N2J
Manufacturer:
Package:
0603 (1608 Metric)
Batch:
-
Description:
FIXED IND 8.2NH 700MA 110MOHM SM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.342
0.342
10
0.30305
3.0305
25
0.26486
6.6215
50
0.22705
11.3525
100
0.208145
20.8145
250
0.189278
47.3195
500
0.177897
88.9485
1000
0.136268
136.268
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Bourns Inc. |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | CW160808 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | 30 @ 250MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±5% |
| Inductance | 8.2 nH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Alumina |
| Size / Dimension | 0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm) |
| Base Product Number | CW160808 |
| DC Resistance (DCR) | 110mOhm |
| Current Rating (Amps) | 700 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.047" (1.20mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 0603 (1608 Metric) |
| Frequency - Self Resonant | 5GHz |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Inductance Frequency - Test | 250 MHz |