
Bourns Inc.
Product No:
CW252016-68NJ
Manufacturer:
Package:
1008 (2520 Metric)
Batch:
-
Description:
FIXED IND 68NH 600MA 200MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3325
0.3325
10
0.2926
2.926
25
0.25612
6.403
50
0.21964
10.982
100
0.201305
20.1305
250
0.183008
45.752
500
0.172045
86.0225
1000
0.131774
131.774
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Bourns Inc. |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | CW252016 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | 60 @ 350MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±5% |
| Inductance | 68 nH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Ceramic |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
| Base Product Number | CW252016 |
| DC Resistance (DCR) | 200mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 600 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.071" (1.80mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 1008 (2520 Metric) |
| Frequency - Self Resonant | 1.3GHz |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Inductance Frequency - Test | 100 MHz |