CWR15FK156KCAC
KYOCERA AVX
Product No:
CWR15FK156KCAC
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 15UF 10% 10V 1206
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Molded
Series Military, MIL-PRF-55365/12, CWR15
Package Bulk
Features High Reliability
Tolerance ±10%
Capacitance 15 µF
Failure Rate C (0.01%)
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
ESR (Equivalent Series Resistance) 6Ohm