CWR19KC156KBGB
KYOCERA AVX
Product No:
CWR19KC156KBGB
Description:
CAP TANT 15UF 10% 25V 2711
Type Molded
Series Military, MIL-PRF-55365/11, CWR19
Package Bulk
Features High Reliability
Tolerance ±10%
Capacitance 15 µF
Failure Rate B (0.1%)
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2711 (6728 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max) 0.125" (3.17mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code G
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.4Ohm