CWR29NB225KCFC
KYOCERA AVX
Product No:
CWR29NB225KCFC
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 2.2UF 10% 50V 2214
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Molded
Series Military, MIL-PRF-55365/11, CWR29
Package Bulk
Features High Reliability
Tolerance ±10%
Capacitance 2.2 µF
Failure Rate C (0.01%)
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2214 (5634 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm)
Height - Seated (Max) 0.085" (2.16mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code F
ESR (Equivalent Series Resistance) 700mOhm