
NKK Switches
Product No:
CWT12AAS1/CUL-WL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CWT12AAS1/CUL W/ 12" WIRES, CN24
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.982
10.982
10
9.89615
98.9615
25
9.48176
237.044
50
9.0155
450.775
100
8.65279
865.279
250
8.13466
2033.665
500
7.512885
3756.4425
1000
7.25382
7253.82
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NKK Switches |
| Series | CW |
| Circuit | SPDT |
| Package | Box |
| Features | - |
| Actuator Type | Concave (Curved) |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 25,000 Cycles |
| Mechanical Life | 50,000 Cycles |
| Switch Function | On-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | Dust Proof |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Current Rating (Amps) | 6A (AC), 4A (DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 19.20mm x 6.80mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |